CSU Poli, medalii la scrimă și pentatlon modern

Sportivii secției de scrimă de la CSU Politehnica Timișoara au obținut șase medalii la Campionatul Național de floretă destinat seniorilor. Întrecerea a avut loc la București (16-19 mai), atât la individual, cât și pe echipe. Delegația Politehnicii Timișoara a fost compusă din nu mai puțin de 13 sportivi. Rebeca Cândescu și Ingrid Miti Bikfalvi au urcat pe podium la individual feminin. Ele s-au întâlnit în semifinale, iar duelul a fost câștigat de Rebeca, scor 15-7. În finală, aceasta a pierdut în fața Emiliei Corbu, de la Rapid București. Astfel, Rebeca Cândescu a câștigat medalia de argint, în timp ce Ingrid Miti Bikfalvi a cucerit-o pe cea de bronz. Pe echipe, feminin, Politehnica (în componența Rebeca Cândescu, Ecaterina Gorobeț, Ingrid Miti Bikfalvi și Karina Tal) s-a clasat pe locul 3 și a obținut medalia de bronz. La masculin, individual, Benjamin Bodo a câștigat medalia de argint, iar colegul său Tom Gombos, a cucerit-o pe cea de bronz. Pe echipe, masculin, CSU Poli a terminat pe a treia treaptă a podiumului, echivalentă medaliei de bronz. Medalie obținută după ce echipa formată din Benjamin Bodo, Emanuel Cândescu, Nikitas Gherman și Tom Gombos a învins a doua echipă a clubului alb-violet (compusă din Artiom Cecet, Felix Dogariu, Mihnea Robănescu și Eugen Vadaniuc). Antrenorul secției de scrimă de la CSU Politehnica este Livius Buzan.

Sportivii de la CSU Politehnica au dominat cursele de la Campionatul Național de biatlon, triatlon și laser run, desfășurat între 17-19 mai, la Otopeni. Timișorenii s-au întors cu nu mai puțin de 14 medalii! Cosmin Ardelean (foto) a devenit dublu campion național, la seniori, în probele de laser run și triatlon modern. La U19, Eduard Păuleț a cucerit titlul național în toate cele trei probe (laser run, triatlon modern, biatlon)! Alte medalii de aur au fost obținute la juniori, atât la masculin, cât și la feminin. Antrenorul secției de pentatlon modern de la clubul alb-violet este Gyula Gallovits.